7-Ders Arduino LDR İle Işık Algılama ve LED Kontrolü – Adım Adım Kılavuz

Merhaba Arduino meraklıları! Bu dersimizde, LDR (Light Dependent Resistor) ile ışık algılama yapmayı ve aynı zamanda bir LED’i kontrol etmeyi öğreneceğiz. LDR’nin ışık şiddeti belirli bir eşik değerinin altına düştüğünde LED yanacak şekilde basit bir devre oluşturacağız.

Gereksinimler:

  • 1 x Arduino Kartı
  • 1 x LDR (Light Dependent Resistor)
  • 1 x LED
  • 1 x 220 Ohm Direnç
  • Jumper Kablo seti
  • Breadboard

LDR ve LED Bağlantısı:

LDR’nin bir ucu Arduino’nun A0 analog pinine, diğer ucu ise Arduino’nun GND (Toprak) pinine bağlanır. LED’in anot ucu (uzun bacak) Arduino’nun D8 pinine, katot ucu (kısa bacak) ise bir 220 Ohm direnç ile Arduino’nun GND pinine bağlanır.

  • LDR’nin bir ucu: Arduino’nun A0 pinine
  • LDR’nin diğer ucu: Arduino’nun GND pinine
  • LED’in anot ucu: Arduino’nun D8 pinine
  • LED’in katot ucu: 220 Ohm direnç ile Arduino’nun GND pinine

Devre Şeması:

Arduino Kodu :

Panoya Koplaya.

Arduino ile LDR Işık Algılama ve LED Kontrolü:

Yukarıdaki kod, Arduino ile LDR’nin ışık şiddetini ölçer ve belirlenen eşik değerinden düşük olduğunda LED’i yakar. Seri monitörde LDR’nin algıladığı ışık şiddeti değerini görebilirsiniz.

Özet:

Bu dersde, LDR (Light Dependent Resistor) ile ışık algılama yapmayı ve Arduino ile bir LED’i kontrol etmeyi öğrendik. LDR’nin bağlantısını ve Arduino kodunu adım adım anlattık, böylece ışık şiddeti belirli bir eşik değerinden düşük olduğunda LED’in yanıp söndüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Hakkımızda

2019’dan bu yana eğitim alanında robotik kodlama müfredatlarında çeşitlilik sunarak, ihtiyaçlarınıza yönelik en etkili öğrenme deneyimlerini sağlıyoruz. Eğer robotik kodlama dünyasında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sizin için harika müfredatlarımız var.

Bir eğitmenle aynı odada olup, diğer öğrencilerle etkileşim halinde olmanın sizin için değerli olduğunu biliyoruz. Robotik kodlama kurslarımız, interaktif tartışma ve grup projeleriyle dolu bir ortam sunarak konuları derinlemesine anlayıp, sorularınızı paylaşarak öğrenmeyi daha keyifli ve verimli hale getiriyor.

Kendi hızınızda ve yaş grubunda çalışmayı tercih ediyorsanız bize katılabilirsiniz. Robotik kodlama eğitim materyallerimize her zaman erişim sağlayabilir, kendi kendinize öğrenme sürecinizi yönlendirebilirsiniz.

Sizin için en uygun öğrenme deneyimini yaratmak için buradayız. Robotik kodlama dünyasına adım atmak ve kendi yeteneklerinizi geliştirmek için bize katılın, birlikte teknolojiye yön verelim!

Konumumuz

AdresBostanlı, 6345 Sokak No:35 Zemin Kat, 35590 Karşıyaka/İzmir

Çalışma saatleri

Açık ⋅ Kapanış saati: 21:00

Son Yazılar