8-Ders Arduino: Buzzer Nedir? Buzzer İle Ses Çıkışı Alma

Merhaba Arduino meraklıları! Bu dersimizde, Arduino ile buzzer kullanarak nasıl ses çıkışı alabileceğinizi öğreneceksiniz. Buzzer nedir, nasıl çalışır ve Arduino ile nasıl kontrol edilir, birlikte adım adım keşfedeceğiz.

Gereksinimler:

  • 1 x Arduino Kartı
  • 1 x Buzzer
  • Jumper Kablo seti
  • Breadboard

Buzzer Nedir?

Buzzer, elektronik devrelerde sıkça kullanılan bir ses üreten bileşendir. Genellikle ufak bir elektromanyetik sürücü içerir ve belirli bir frekansta ses çıkarır. Arduino ile buzzer kullanarak farklı frekansta ve sürede sesler üretebiliriz.

Buzzer Bağlantısı:

Buzzer, Arduino’nun herhangi bir dijital pinine bağlanabilir. Pozitif (anot) bacağı Arduino’nun bir dijital pini ile bağlanırken, negatif (katot) bacağı ise Arduino’nun GND (Toprak) pinine bağlanır.

  • Buzzer’in anot bacağı: Arduino’nun D9 pinine
  • Buzzer’in katot bacağı: Arduino’nun GND pinine

Devre Şeması

Basit Buzzer Kodu:

Bu kodda buzzer, belirli bir frekansta bir süre çalacak ve sonra duracak.

Panoya Koplaya.

İstiklal Marşı Kodu:

Bu kodda ise İstiklal Marşı’nın bir kısmı çalınacaktır. Melodi ve tempolar sabit olarak tanımlanmıştır.

Panoya Koplaya.

Arduino ile Buzzer Kullanımı:

Yukarıdaki kodlar, İstiklal Marşı’nı çalacak şekilde Arduino ile buzzer kullanımını göstermektedir. Her iki örnekte de farklı yöntemlerle aynı melodi çalınmıştır.

Özet:

Bu dersde, Arduino ile buzzer kullanarak nasıl ses çıkışı alabileceğinizi öğrendik. Buzzer nedir, nasıl bağlanır ve Arduino kodu nasıl yazılır adım adım öğrendik.

Hakkımızda

2019’dan bu yana eğitim alanında robotik kodlama müfredatlarında çeşitlilik sunarak, ihtiyaçlarınıza yönelik en etkili öğrenme deneyimlerini sağlıyoruz. Eğer robotik kodlama dünyasında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sizin için harika müfredatlarımız var.

Bir eğitmenle aynı odada olup, diğer öğrencilerle etkileşim halinde olmanın sizin için değerli olduğunu biliyoruz. Robotik kodlama kurslarımız, interaktif tartışma ve grup projeleriyle dolu bir ortam sunarak konuları derinlemesine anlayıp, sorularınızı paylaşarak öğrenmeyi daha keyifli ve verimli hale getiriyor.

Kendi hızınızda ve yaş grubunda çalışmayı tercih ediyorsanız bize katılabilirsiniz. Robotik kodlama eğitim materyallerimize her zaman erişim sağlayabilir, kendi kendinize öğrenme sürecinizi yönlendirebilirsiniz.

Sizin için en uygun öğrenme deneyimini yaratmak için buradayız. Robotik kodlama dünyasına adım atmak ve kendi yeteneklerinizi geliştirmek için bize katılın, birlikte teknolojiye yön verelim!

Konumumuz

AdresBostanlı, 6345 Sokak No:35 Zemin Kat, 35590 Karşıyaka/İzmir

Çalışma saatleri

Açık ⋅ Kapanış saati: 21:00

Son Yazılar