9-Ders Arduino: Mikrofon Sensörü

9. Ders Arduino: Mikrofon Sensörü

Merhaba Arduino meraklıları! Bu dersimizde, Arduino ile mikrofon sensörü kullanarak ses algılama ve işleme nasıl yapılır, bunu öğreneceğiz. Mikrofon sensörü nedir, nasıl çalışır ve Arduino ile nasıl kullanılır, birlikte adım adım keşfedeceğiz.

Gereksinimler:

  • 1 x Arduino Kartı
  • 1 x Mikrofon Sensörü (Sound Sensor)
  • Jumper Kablo seti
  • Breadboard

Mikrofon Sensörü Nedir?

Mikrofon sensörleri, çevredeki sesleri algılayan ve bu sesleri elektrik sinyallerine dönüştüren sensörlerdir. Bu sensörler genellikle ses dalgalarını elektrik sinyallerine çeviren bir mikrofona sahiptirler. Arduino ile mikrofon sensörü kullanarak çeşitli sesleri algılayabilir ve bu verileri işleyebiliriz.

Mikrofon Sensörü Bağlantısı:

Mikrofon sensörü, genellikle analog sinyalleri çıkış olarak verir, bu nedenle Arduino’nun analog pinlerine bağlanması gerekmektedir.

  • Mikrofon Sensörü Sinyal Pini -> Arduino’nun A0 (Analog 0) pinine
  • Mikrofon Sensörü VCC (Güç) Pini -> Arduino’nun 5V pinine
  • Mikrofon Sensörü GND (Toprak) Pini -> Arduino’nun GND pinine

Devre Şeması:

Basit Mikrofon Sensörü Kodu:

Bu kodda, mikrofon sensöründen gelen ses seviyesini okuyacak ve seri monitöre yazdıracak bir basit kod bulunmaktadır.

Panoya Koplaya.

Mikrofon Sensörü ile Ses Algılama ve Eylem:

Bu kod, mikrofon sensöründen gelen ses seviyesini okur ve eşik değeriyle karşılaştırır. Eğer ses seviyesi eşik değerinden büyükse, bir eylem gerçekleştirir. Örneğin, LED’i yakabiliriz.

Panoya Koplaya.

Arduino ile Mikrofon Sensörü Kullanımı:

Yukarıdaki örneklerde, Arduino ile mikrofon sensörü kullanarak sesleri algılamayı ve bu verilere göre belirli eylemler gerçekleştirmeyi öğrendik. Siz de farklı eşik değerleri ve eylemler deneyerek ses tabanlı projelerinizi geliştirebilirsiniz.

Özet:

Bu dersde, Arduino ile mikrofon sensörü kullanarak ses algılama ve işleme konusunu öğrendik. Mikrofon sensörü nedir, nasıl bağlanır ve Arduino kodu nasıl yazılır adım adım keşfettik.

Artık mikrofon sensörleriyle ilgili projelerinize başlayabilirsiniz. Başarılar dilerim!

Hakkımızda

2019’dan bu yana eğitim alanında robotik kodlama müfredatlarında çeşitlilik sunarak, ihtiyaçlarınıza yönelik en etkili öğrenme deneyimlerini sağlıyoruz. Eğer robotik kodlama dünyasında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sizin için harika müfredatlarımız var.

Bir eğitmenle aynı odada olup, diğer öğrencilerle etkileşim halinde olmanın sizin için değerli olduğunu biliyoruz. Robotik kodlama kurslarımız, interaktif tartışma ve grup projeleriyle dolu bir ortam sunarak konuları derinlemesine anlayıp, sorularınızı paylaşarak öğrenmeyi daha keyifli ve verimli hale getiriyor.

Kendi hızınızda ve yaş grubunda çalışmayı tercih ediyorsanız bize katılabilirsiniz. Robotik kodlama eğitim materyallerimize her zaman erişim sağlayabilir, kendi kendinize öğrenme sürecinizi yönlendirebilirsiniz.

Sizin için en uygun öğrenme deneyimini yaratmak için buradayız. Robotik kodlama dünyasına adım atmak ve kendi yeteneklerinizi geliştirmek için bize katılın, birlikte teknolojiye yön verelim!

Konumumuz

AdresBostanlı, 6345 Sokak No:35 Zemin Kat, 35590 Karşıyaka/İzmir

Çalışma saatleri

Açık ⋅ Kapanış saati: 21:00

Son Yazılar